Ošetření dutiny ústní u psa nebo kočky

Ošetření zubního kamene patří k velmi často prováděným úkonům. Pro správné ošetření je nezbytná celková anestezie, aby mohl být odstraněn zubní plak a kámen z prostoru pod dásní a případně extrahovány silně zasažené a kývající se zuby nebo zuby se zubním kazem.

  1. Konzultace s lékařem a předoperační vyšetření

Na našem pracovišti je možné se předem objednat na konzultaci přímo se stomatologem. Lékař s Vámi probere konkrétní nález u Vašeho pejska nebo kočičky a stanoví předběžný plán terapie. Konzultaci lze rovnou spojit s předoperačním vyšetřením (odběr krve, provedení EKG a vyšetření moči). V takovém případě musí být samotný zákrok naplánován v rámci následujících čtrnácti dní. Cena předoperačního vyšetření se pohybuje kolem 1000Kč, vyšetření je nezbytné zejména u starších a nemocných pacientů.

  1. Předoperační příprava

Před samotným zákrokem je nutná dvanáctihodinová hladovka (u miniaturních plemen méně). Ráno v den zákroku již nepodávat žádné tekutiny.

  1. Den zákroku

Příjem pacientů k chirurgickému ošetření probíhá vždy v ranních hodinách. Pacientovi je následně zavedena kanyla, zaznamenána aktuální hmotnost a je umístěn do hospitalizačního boxu. V prostředí hospitalizace je zvířeti podána infuze s glukózou, vitamíny, minerály a hepatoprotektivními látkami pro lepší hydrataci organismu a přípravu na následující anestezii. Dále jsou aplikovány antibiotika.

Samotný zákrok poté probíhá na operačním sále, kde jsou pacienti po injekční premedikaci zaintubováni a převedeni na inhalační anesteziologický plyn. Po celou dobu zákroku jsou umístěni na vyhřívací podložce a jsou monitorovány základní životní funkce.

Zubní ošetření zahrnuje odstranění zubního plaku a zubního kamene jednak z viditelných částí zubů, jednak ze zubních krčků a kořenů skrytých pod dásní. Pomocí speciálních nástrojů jsou vyšetřeny jednotlivé zuby, zhodnocena míra parodontózy a odhaleny zubní kazy. Zuby které jsou silně postiženy je nutné vytrhnout. V nejednoznačných případech doplňujeme diagnostiku o zubní rentgenologické vyšetření.

V závěru ošetření zuby vyleštíme pomocí mikromotoru a abrazivní pasty do hladka. Leštění je velmi důležité k prodloužení efektu ošetření. Pokud byla provedena extrakce zubu, nanášíme na dásně hojivý gel.

Na našem pracovišti dbáme na správnou stomatologickou praxi. K pacientům přistupujeme vždy individuálně a postup obměňujeme dle aktuálních potřeb. Celková doba zákroku se pohybuje kolem 60-90 minut.

  1. Pooperační péče

Probouzení pacienta z anestezie probíhá opět v hospitalizačním boxu. Samozřejmostí je tlumení bolesti analgetiky. Do domácího ošetřovaní propouštíme pouze pacienty stabilní, zcela probuzené a orientované, většinou až v pozdně odpoledních či večerních hodinách. Pokud by se tak vyskytla jakákoli pooperační komplikace můžeme ji během dne snadno zachytit a řešit. Majitelům při předání vždy pečlivě vysvětlíme jak se o zvířátko doma starat, jaké a kolik léků podávat (antibiotika, analgetika).

  1. Kontrola a následná péče o zuby

Zpravidla po týdnu je pacient pozván na kontrolu, kde zhodnotíme hojení dásní a majitele poučíme o dostupných možnostech zubní prevence.

  1. Cena stomatologických zákroků

Cena stomatologických zákroků je uvedena v ceníku zde.

Za tuto cenu provádíme komplexní ošetření zahrnující všechny kroky popsané výše. Celková částka se tedy může lišit dle stupně postižení zubů a velikosti zvířete (u zvířat pod 5 a nad 20kg).

N O V I N K Y